SIZCE ATLI SPORLAR ETIK MI DEGIL MI ?

1 sayfadaki 2 sayfası 1, 2  Sonraki

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek

SIZCE ATLI SPORLAR ETIK MI DEGIL MI ?

Mesaj tarafından carroty Bir Çarş. Mayıs 07, 2008 10:19 am

Sizce atli sporlar etik mi, degil mi ?

Etik olmadigini (ya da etik olarak yapilmadigini) dusunen bir cok dernek var. Mesela atlarin kosularda son seviyelerine kadar zorlanmalari hayvan haklarina aykiri goruluyor. Bu konun Turkiye'de tartismasi yapilmamis.(En azindan internet uzerinden aradigim kadariyla) Sizin bu konudaki gorusleriniz nelerdir ?

Ilgili linkler

http://en.wikipedia.org/wiki/Equestrianism#Criticism_of_horses_in_sport

http://equisearch.com/horses_care/health/lameness/soring_030706/

"Usta At"

Kullanıcı profilini gör

Geri: SIZCE ATLI SPORLAR ETIK MI DEGIL MI ?

Mesaj tarafından carroty Bir Çarş. Mayıs 07, 2008 4:40 pm

Bazi yarismalar hayvanlara eziyet oludugu gerekcesiyle bir cok ulkede
yasaktir. Ornegin "horse-tripping" denen bir 'spor', atlari iplerle
kovalayip yere dusurmeye calisiyorsunuz
Shocked
Onun disinda bazi atli sporlarin icinde hayvanlara eziyet olmasa bile
yarismaya hazirlanirken hayvanlarin egitiminde kullanilan yontemler de
hayvanlara aci cektirebiliyor. Ornegin Tenesse Walking Horse cinsi
atlarin toynaklarinin hemen ustune aci verme ozelligi olan bir uyarici
suruluyormus bu sayede atlar yarista ayaklarini daha fazla
kaldiriyormus(soring). Engel atlama yarislarinda da buna benzer bir
yontem kullananlar var. Soyle ki binici isinirken ati 1.10 luk (yarisma
yuksekligi kac ise) engele suruyor tam atlarken babanin yaninda
bekleyen 'egitmen' sirigi engel 1.15-1.20 olacak sekilde havaya atiyor
atin bacagina carptiriyor. Bu sekilde at yaris kosarken ayagini daha
cok cekiyor, engel devirme olasiligi indirgeniyor. Buna ne yazik ki
tanik olmustum tabi ki gizlice yapiyorlardi.
Evil or Very Mad Evil or Very Mad

Soring' ile ilgili detay icin
http://en.wikipedia.org/wiki/Tennessee_Walking_Horse#Soring

"Usta At"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından Admin Bir Çarş. Mayıs 07, 2008 7:28 pm

Merhaba,

Öncelikle böyle güzel bir konuyu açtığın için çok teşekkürler. Ben de her bindiğim an "acaba zorlamanın sınırı nedir" diye kendimle çelişkiye düşüyorum. Bizim bir karnımız ağrıdığnda nasıl bütün günümüz zehir oluyor bir düşünün. Onların ise karınlarının ağrıdığını söyleyecek dilleri yok, ve her gün, biz ne zaman istersek koşmak, çalışmak, engel atlamak zorundalar.

Upuzun mahmuzlarla atın karnını yaralayanları mı istersiniz, dediğin gibi acayip kremler sürüp ayağına acısın diye eziyet edenleri mi istersiniz, mis gibi eğitilmiş kaymak gibi engel atlayan atları 1.50lik engellere sırf şov olsun diye zorlayan ve sonunda engel atlamaktan soğutanları mı...

Bugüne kadar karşılaştığım en iyi hocalarımın ağzından hep şu ortak cümleyi duydum: "o sana ne diye hizmet etsin ki?" ama ediyor işte... Ve bizim bu hizmeti suistimal etmememiz gerekiyor.

dünyada hızla yaygınlaşan bir "doğal binicilik ve atçılık" akımı başladı. Bu akım, kantarmayı, kamçıyı, mahmuzu ve bazen de eyeri tamamen reddediyor. Başlıca eğitmenlerinden biri olan Parelli, bu biniş ve eğitim türüne Parelli tekniği adını koymuş.

www.parelli.com

inanılmaz videoları vardı youtube'da izledim, inanamazsınız, tamamen beden diliyle eğitilen o atlar engel atlıyor, dresaj yapıyor ve en güzeli de sahibi ile arasındaki iletişim inanılmaz...

Admin
Admin

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından carroty Bir Çarş. Mayıs 07, 2008 7:53 pm

Rica ederim Smile Gercekten ilgi cekici bir akimmis bu bilgilendirme icin cok sagol. Youtube yine yasakli ne yazik ki izleyemiyoruz No uyumdan bahsetmisken bu video da "Lorenzo:The flying french men." izleyince hayran kalacaginizi tahmin ediyorum affraid http://canecorso.com/lorenzo.htm
carroty
"Usta At"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından Admin Bir Perş. Mayıs 08, 2008 7:46 am

inanamıyorum... Bu ne böyle yahu!!! adam ayakta, altında iki at var, önünde dört at, engel atlıyor!!!! bi de o atlar ikişer ikişier çaprazlama gidiyo daha sonra!!! keşke gelse Türkiye'ye de seyredebilsek muhteşemmiş............. Çok beğendim...

Admin
Admin

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından carroty Bir Perş. Mayıs 08, 2008 7:54 am

Admin demiş ki: bi de o atlar ikişer ikişier çaprazlama gidiyo daha sonra!!!

o kismi mukemmel...

"Usta At"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından tulbar Bir Cuma Mayıs 09, 2008 9:55 am

Bence sen cevabı vermişsin Caroty, bu şekilde yapılacağına hiç yapılmasın daha iyi ama atları seven hatta aşık olan kişilerin yaptığının ata bir zarar vereceğini sanmıyorum.
Bazen atlısporda binenleri seyretmeye gidiyorum, zevk alıyor gibi görünen çok az kişi var, genelde herkesin yüzü asık, sanki zorla yapıyorlarmış gibi. Hocalar sinirli, öğrenciler ürkek Smile böyle yapılınca hem ata hem biniciye eziyetmiş gibi görünüyor.
tulbar
"Yetişen At"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından Admin Bir Cuma Mayıs 09, 2008 3:12 pm

bak orası çok doğru... bence o "zorla binme" olayının başlıca sebeplerinden birisi, türkiyede at binmenin tek gayesi yarışmakmış gibi bir hava olması. "Yarışmıyor musun? hı... o zaman binici değilsin sen..." gibi bakışlar arasında, yarışmak istemeyen insanlar bile sırf sorulduğunda cevap verebilmek için yarışı hedefliyerek çalışıyor.(bakınız ben) Kimse atına, "Bugün şöyle keyifli bir gezinti yapayım..." şeklinde binmiyor. Amaç en kısa sürede yarışa girip ödül almak. Ne yapacaksak o ödülleri?
ÖSS konusunda hep şunu derim: "Yahu bırakın bazı insanlar da marangoz olsun, çöpçü olsun, garson olsun...Herkes mühendis, doktor olmak zorunda mı?" aynı olay burada da geçerli.
"Yahu bırakın da bazı insanlar sırf keyfine binip tur atsın, canı isterse engel atlasın, istemezse boş bir arazide eyersiz gezsin, atına sarılsın, onunla oynasın. .." Ata ayırdığımız zamanın kıymetini de anlayamıyoruz bir süre sonra.
Ben birisinin konuşmasına şahit oldum: "Off...bugün de hiç ata binesim yok be abi..." bunu söyleyen kişi o sırada atın üstündeydi... Bense orada yarım saat durabilmek için bir yığın ödevi 3 saatte bitirip atlıspora koşmuşum, dedemden aldığım harçlığı idareli kullanarak at binmeye geliyorum. Bunu söyleyen müsabık binici kadar da iyi bir binici sayılmıyorum, çünkü yarışmıyorum!

Bir yerde sevgi yoksa hiç bir şey olmaz. Buna herkesin inanması ve atları makine gibi görmekten vazgeçmesi lazım...

Admin
Admin

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından carroty Bir Cuma Mayıs 09, 2008 5:09 pm

Admin demiş ki:
Bir yerde sevgi yoksa hiç bir şey olmaz. Buna herkesin inanması ve atları makine gibi görmekten vazgeçmesi lazım...

Bence asil mesele budur. Ne yazik ki bir cok insan bu isi atlari sevdigi icin degil, boburlenmek icin yapiyor Sad

"Usta At"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından seyis Bir C.tesi Mayıs 17, 2008 9:56 pm

ben sirkte hayvan gösterilerine karşı çıkan bir kişi hakkında belgesel gibi bir şey seyretmiştim. bu kişi sirkte çalışan bir ailenin çocuğuymuş.oradan biliyormuş hayvanların nasıl eğitildiklerini. aslanlar, filler ucu sivri sopalarla dürtülüyorlarmış. bir de JACK LONDON' ın SEVGİNİN KATIKSIZI adlı romanını bu yaz okudum. bu kitapta da benzeri olaylar anlatılıyordu. kitabı bütün hayvan severlere şiddetle tavsiye ederim. bir köpeğin birkaç farklı sahibin elinde neler yaşadığını anlatıyor. ayrıca bu köpek de çok zeki basit matematik işlemleri yapıyor. kitap ODA YAYINLARI' dan çıkmış. oda yayınları dünya klasiklerini yayınlayan önemli bir kitapevi, her kitabı okunmalıdır.
seyis
"Usta At"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından seyis Bir C.tesi Mayıs 17, 2008 10:09 pm

youtube'ta dressage vidyolarına bakarken NHE başlıklı bir vidyoya rastladım. NHE' nin açılımı NEVZOROV HAUTE ECOLE (nevzorov hot ekol). yani nevzorov binicilik okulu. bu okulda atlarla dost olarak , onları hiç zorlamadan, korkutmadan, canlarını yakmadan eğitmek ilke edinilmiş. atlar onları çalıştıran kişiye o kadar güveniyor ki köpek gibi sırt üstü yatıp çalıştırıcılarının sevmesini bekliyorlar. daha pek çok numaraları var.mutlaka seyredin. tabii eğer bu siteye erişim yine mahkeme kararıyla engellenmemişse Evil or Very Mad
seyis
"Usta At"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından ender Bir C.tesi Mayıs 24, 2008 8:32 pm

atlı spor tamamen etiktir ve gayet de zevklidir. atına kötü davranan birkaç kişiyi örnek gösterip de bunun karşısında olmak cahilliktir. bir düşünün, benim çocukluk yıllarımda öğrencisini döven öğretmenler vardı, onlar yüzünden çocuğa eğitim vermek kötüdür denebilir mi, ya da bazıları köpeğine kötü davranıyor diye köpek evcilleştirmek kötüdür denebilir mi. at binmek ve terbiyesi için kullanılan her türlü malzeme at anotomisine uygundur, ve bilinçli, sevgi dolu ellerde gayet de zararsızdır. ayrıca at ve insan gayet uyumlu bir ikilidir. birlikte spor yapmanın veya gezinmenin ne zararı olabilir ki di mi Smile
ender
"Tay"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından carroty Bir Paz Mayıs 25, 2008 9:59 pm

zevkli oldugu konusunda hepimiz hemfikiriz sanirim, tartistigimiz atin bundan zevk alip almadigi. gercekten atlamayi, yarismayi seven atlar var fakat turkiyedeki cogu kulupte gunde 7-8 ders veren atlar var bunlarin sayisi azimsanamayacak kadar cok! sanirim dagda bayirda pineklemek cogu atin tercihidir.

ayrica sayin ender demissin ki "benim çocukluk yıllarımda öğrencisini döven öğretmenler vardı, onlar yüzünden çocuğa eğitim vermek kötüdür denebilir mi" biz onlara binerek onlara faydali olmuyoruz, onlara kendi zevklerimiz icin biniyoruz bazen sakatliyor, canlarini yakiyor hatta olduruyoruz! fakat egitim cocugun yararinadir verdigin ornek cogu yonden bu olayla ortusmuyor.

yanlis anlasilmasin atli sporlar etik degildir demiyorum, bir gezinti bizim icin mukkemel bir deneyim oldugu gibi atinda hosuna gidebilir fakat "atlı spor tamamen etiktir ve gayet de zevklidir" diyecek kadar etikte degildir sonucta ona binmek icin attan izin almiyoruz, alamiyoruz!

"Usta At"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından Admin Bir Paz Mayıs 25, 2008 11:17 pm

carroty ye yine katılıyorum...

atçılık işini yeterince iyi tanımadan karar vermek yanlış öncelikle. tanıdıktan sonra da, bunu yapanın maalesef öyle üçle beşle ifade edilmeyeceğini de görmüş oluyoruz.

zaten sorun da bu değil. sorun olan şey, sizden bağımsız bir bedene, düşük de olsa bir akla sahip hayvanı kendi kafamıza göre yönlendiriyor olmamız ve bunu yaparken yapay şeyler, örneğin kamçı, mahmuz v.b. kullanıyor, hatta bunların ölçüsünü de çoğu zaman bilerek ve bilmeyerek kaçırıyor oluşumuz.

nevzorov ve parellinin iddası şu: bu yapay malzemeler artık çağ dışı kaldı ve madem ki atı savaş için kullanmıyoruz, sadece zevk için bakıyoruz biniyoruz, o zaman minimum acıyı ve zorlamayı hedeflemeliyiz. onlar zaten bunu anlayacak alt yapıya sahipler.

Yahu ankara atlı spora gelinceye kadar mahmuz kullanmamıştım, burada kullanmaya başladım. Hala kullanırken çok korkuyorum bir şey yapacağım ata diye, millet maaşallah delmiş atın karnını kanatmış mahmuzla falan... kimsenin umurunda değil...

Admin
Admin

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından ender Bir Ptsi Mayıs 26, 2008 12:18 am

daha hiç ne mahmuz ne kamçı kullanmadım, ne de bir ata canını sıkacak kadar fazla bindim. üzerinden indiğim atın dizginini salarım o beni takip eder yanlış anlaşılmasın ama köpekle insan diyaloğu nasılsır, atlarla da öyle diyalog kurulabilir. çok şey bildiğimi iddia etmiyorum ama sizin verdiğiniz örneklerin tam tersinin de çok yaygın olduğunu biliyorum. siz sadece dörtkenar kapalı ortamlarda yarışlara hazırlanan atlardan ya da az masrafla çok para kazanmaya çalışan atları iş aracı olarak gören hocalardan bahsediyorsunuz. siz de bu tür örnekleri görüp farklı yöntemler keşfetmeye çalışın madem yakınacağınıza

iyi dansçı zorlandığı zaman değil, zevk aldığı zaman iyi danseder diye bi atasözü dumadınız mı atçılıkta çok yaygındır. atlarla diyalog kurmanın çok farklı yöntemleri var, ben her geçen gün daha da fazla şey öğreniyorum, şansım bir kulübe kısılıp kalmamış olmam sanırım Smile size geçmiş olsun
ender
"Tay"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından Admin Bir Ptsi Mayıs 26, 2008 9:35 am

ender, "siz" derken kimi kastettiğini bilmiyorum ama bilgisayar başındayken karşındaki insanların kimler olduklarını bilmiyor olmandan kaynaklanıyor herhalde bu sözlerin. o dediğin insanlara ben de geçmiş olsun diyorum ama ben o "siz" diye kastettiklerinden birisi değilim, carroty de değil. bence birileri hakkında yorum yapmadan önce kimler kulübe kısılıp kalmış kimler kalmamış biraz araştırsan iyi edersin:)))

Admin
Admin

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından carroty Bir Ptsi Mayıs 26, 2008 9:48 pm

Adminime katiliyorum bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmamak lazim, ayrica kulup binicilerini kotulemek veya kulupte at binmeyi kotulemek pek dogru degildir cunku bu sporun yapildigi gayet guzel kulupler vardir sizi yeterince tatmin eder.

"Usta At"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından es_gam_ze Bir Salı Mayıs 27, 2008 5:18 pm

etik mi bu evet kişiye göre değişir ancak bence imkanlar ölçüsünde yinede bir şeyler yapmaya çalışan ama yeteri kadar olanakları olmayan tesisi ve kulüpler var tabi ki. bunu da bizler gereken ilgiyi göstererek ve insanların ilgisini artırarark değişrebiliriz ben bu konuda bazı girişimlere başladım umarım sonuç alabilirim
es_gam_ze
"Usta At"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından tulbar Bir Çarş. Mayıs 28, 2008 11:14 am

carroty demiş ki:zevkli oldugu konusunda hepimiz hemfikiriz sanirim, tartistigimiz atin bundan zevk alip almadigi. gercekten atlamayi, yarismayi seven atlar var fakat turkiyedeki cogu kulupte gunde 7-8 ders veren atlar var bunlarin sayisi azimsanamayacak kadar cok! sanirim dagda bayirda pineklemek cogu atin tercihidir.

ayrica sayin ender demissin ki "benim çocukluk yıllarımda öğrencisini döven öğretmenler vardı, onlar yüzünden çocuğa eğitim vermek kötüdür denebilir mi" biz onlara binerek onlara faydali olmuyoruz, onlara kendi zevklerimiz icin biniyoruz bazen sakatliyor, canlarini yakiyor hatta olduruyoruz! fakat egitim cocugun yararinadir verdigin ornek cogu yonden bu olayla ortusmuyor.

yanlis anlasilmasin atli sporlar etik degildir demiyorum, bir gezinti bizim icin mukkemel bir deneyim oldugu gibi atinda hosuna gidebilir fakat "atlı spor tamamen etiktir ve gayet de zevklidir" diyecek kadar etikte degildir sonucta ona binmek icin attan izin almiyoruz, alamiyoruz!

Ata binerken davranışımızı değil de, at binmek etik mi diye sorgulamaya başlarsak bu konu çok genişler Smile insanoğlu doğayla bir şekilde ilişki kuruyor, sorular uzar; yemek için hayvan besliyoruz, doğal kaynakları kullanıyoruz ..vs. Bu şekilde mantıklı bir sonuca ulaşamayabiliriz. Zevk için at biniyoruz ama bunun karşılığında ata bir zarar veriyor muyuz diye sorabiliriz belki. Çok duyarlı isek at bunun karşılığında bir fayda sağlıyor mu diye düşünebiliriz.
tulbar
"Yetişen At"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından Admin Bir Çarş. Mayıs 28, 2008 11:51 am

doğrudur. bir de işin bu yönü var.

Admin
Admin

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından seyis Bir Paz Haz. 01, 2008 9:38 pm

atlarla anılarımız forumunda bir faytona koşulu olarak gördüğüm bir attan bahsetmiştim.at etraftan gelen yüksek sesli müziğin ritmine uyarak yerinde sayıyordu.hiç bir eğitim almamış,sıradan bir fayton atı dans ediyordu.geçen türkiye engel atlama yarışmasında da bir kır atın-sanırım adı lazarus'tu- engeller arasında nasıl ritmik hareketlerle yaylanarak gittiğini hatırlıyorum; zevk aldığı çok belliydi. bir de youtube'taki bir cirit vidyosunda davulun sesiyle atların nasıl çoşup zıpladığını gördüm. her at böyledir diyemeyiz tabii ki. insanların huyları zevkleri nasıl farklıysa , atların da öyledir.

En son seyis tarafından Cuma Haz. 06, 2008 10:55 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
seyis
"Usta At"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından es_gam_ze Bir Ptsi Haz. 02, 2008 5:01 pm

kesinlikle katılıyorum müziklerin atlr üzürinde etkisi var şöyle bir örnek verebilrirm çok büyük bir at ekürisinin yanında bir dönem çalıştım ve orda atlara ruhsal gelişimlerine iyi gellyor diye genelde slov parçalar olmak üzere müzik dinletiliyordu ve bu tarz bir eğitimin yurt dışında yaygın olduğunu duymuştum.ve bende çalıştığım dönem içerisinde müzüier tepki verdiklerini görmüştüm.bence müzük sadece insanlarda değil atlar da belkide hayvanlar da bile ruhun gıdası Laughing
es_gam_ze
"Usta At"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından MtKrc Bir Ptsi Haz. 02, 2008 11:18 pm

kesinlikle haklısın..müziksiz bi hayat düşünebiyorum bile..Very Happy
MtKrc
"Orta Yaşlı At"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından dominate Bir Cuma Ağus. 01, 2008 8:27 pm

Bence atlı sporlar son derece etik.Ama ne yaptığını ve attan ne istediğini bilen biniciler için.Bunun için hocalarım bana herzaman ilk olarak atın limitlerini ölç ve o limitlere göre atını yapabileceği işlere sevk et derdi.Şimdi 1.40 atlama kapasitesi olmayan bir atı o yüksekliğe zorlamak tabiki ata eziyet. İşte bunun dışında atınız ve siz bir partner olduğunuzun bilincinde olursanız yaptığınız aktivideden zevk alırsınız. Bunu atınızn hareketlerinden takip etmek mümkün.
dominate
"Usta At"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından Admin Bir Çarş. Kas. 05, 2008 11:16 pm

Benzer bir konudaki yeni yazım ve yeni fikirlerim yayındadır:

nilsoygur.blogspot.com

Admin
Admin

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından Sponsored content

Sponsored content

1 sayfadaki 2 sayfası 1, 2  Sonraki

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön

- Similar topics