Atlar neden engel atlamayı reddeder, bu sorun nasıl çözülür?

1 sayfadaki 2 sayfası 1, 2  Sonraki

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek

Atlar neden engel atlamayı reddeder, bu sorun nasıl çözülür?

Mesaj tarafından carroty Bir Paz Tem. 12, 2009 10:06 pm

Ben ve Boğaçhan Embarassed

Atlar neden engel atlamayi reddeder, bu sorun nasil cozulur Question Question

Atın engeli reddetmesinin nedenlerini genel olarak dört başlık altında toplayabiliriz.

1. Çevresel etmenler

Taşıtların sesleri (özellikle uçak), kalabalık bir insan grubu, yaklaşılan engelin babasına asılmış bir ceket, manejin içinde veya yakında olan dikkat çeken bir cisim ve bu gibi atları korkutabilecek olan her şey onların engeli reddetme olasılığını arttırır.

2. Ekipmanla ilgili sorunlar

Kullanılan ekipmanın hatalı kullanımı atı rahatsız eder. Bu sadece engel reddine değil bütün çalışmanın huzursuz geçmesine neden olur.

3. At ile ilgili sorunlar

Atın bir hastalığı veya sakatlığı olabilir.

Her atın bir sınırı vardır, en fazla 1 m atlayabilen bir atı 1.40 m bir engele sürerseniz çok büyük ihtimalle reddeder.

Engel atlanmadan önce at iyice ısıtılmalıdır. İyi ısıtılmamış bir at normalde çok rahat atladığı bir engeli atlamayabilir, atlasa dahi sakatlabilir!!

4. Binici hataları

Engele korkarak gelmek.

Fuleyi ayarlayamamak

Engele yanlış gelmek
-Sıradışı bir durum söz konusu olmadığı sürece engele dik gelmek gerekir.

Sorunların nedenlerini bilince çözmesi kolaylaşıyor. Yukarıda belirttiğim nedenlere bakarak şunları söyleyebiliriz.

Çalışacağımız atın sağlıklı olduğundan emin olmalıyız ve atın sınırlarını bilmeliyiz. Engel atlamadan önce atı yeteri kadar ısıtmalıyız. Çevremizde atı korkutacak etmenleri elimizden geldiğince azaltmalıyız. Atlar binicilerinin ruh hallerini anlarlar, biz engelden korkarsak onlarda korkar, biz engele isteksiz gelirsek onlar da aynı şekilde engele isteksiz gelirler. Dolayısıyla engele gelirken rahat olmalıyız. Engele mümkün olduğu kadar dik açı ile gelmeli ve fuleyi doğru bir şekilde ayarlamalıyız.

Yukarıda bahsedilenler genel durumlar, özel durumlarda var. Örneğin at eğer hep aynı yöne kaçıyorsa, mesela hep sağa kaçıyorsa sol dizgini sıkı tutmalıyız.

Bunlar benim bu konuda öğrendiklerim ve aklıma gelenler.

Lütfen siz de bu konuda bildiklerinizi paylaşın böylece eksikler ve varsa hatalar giderilsin.

Özellikle binici hataları biraz eksik kaldı gibi geldi bana çünkü asıl neden binici hataları.

En son carroty tarafından Paz Tem. 12, 2009 10:21 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi (Sebep : Yazı düzeni)

"Usta At"

Kullanıcı profilini gör

Geri: Atlar neden engel atlamayı reddeder, bu sorun nasıl çözülür?

Mesaj tarafından atkoLik__bLairr Bir Salı Tem. 14, 2009 1:01 am

bilqiler için teşekkürler (: bide söyle bişi yaabiliriz at eğğer sağa kaçıyosa kamcımızı sağ elimize almalıyız...yine atlamayı red ederse kaçtıı tarafa doqru cok abartılı olmuycak seklde kamçıyı vurmalıyız...bunu yapınca at; engelden kaçınca cezalandırılacağını bilir..(:
atkoLik__bLairr
"Usta At"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından carroty Bir Salı Tem. 14, 2009 4:51 pm

atkoLik__bLairr demiş ki:bilqiler için teşekkürler (: bide söyle bişi yaabiliriz at eğğer sağa kaçıyosa kamcımızı sağ elimize almalıyız...yine atlamayı red ederse kaçtıı tarafa doqru cok abartılı olmuycak seklde kamçıyı vurmalıyız...bunu yapınca at; engelden kaçınca cezalandırılacağını bilir..(:

Ayrıca atın kaçtığı yerde birinin beklemesi de işe yarıyor. Smile

"Usta At"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından atkoLik__bLairr Bir Salı Tem. 14, 2009 8:55 pm

Very Happy
atkoLik__bLairr
"Usta At"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından dominate Bir Ptsi Tem. 20, 2009 1:44 am

Atların en çok korktukları şeylerden biriside düşmektir.Bu yüzden engel atlanacak zeminin kaygan olması atın %90 red çekmesine neden olur.
dominate
"Usta At"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından dominate Bir Ptsi Tem. 20, 2009 1:47 am

Atın engele yanaşmasında sorun varsa yere huni şeklinde konulan sırıklarla bir yol yapılarak atın doğru bir tanzimle engelden geçmesi sağlanılabilir.Fule sonunu olan atlarda da tanzim sırığı kullanmak yana engelin altını beslemek ata yardımcı olur
dominate
"Usta At"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından gulsum Bir Ptsi Tem. 20, 2009 1:40 pm

Ben yeni yeni engel çalışmalarına başladım, birazcık korku var ama benim atladıklarıma engel denmiyormuş, mani deniyormuş küçük olduğu için. Öyle dedi hocam. Smile Bütün çalışmalarda düzgün geldim maniye, tek bir tanesinde fazlaca yandan girdim, Allah'tan ki yavaştı at, hemen durdu. O duruşta bile biraz öne doğru meyillendim. Sanırım hızlı olsaydı yeri boylamıştım. Smile

gulsum
"Usta At"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından atkoLik__bLairr Bir Salı Tem. 21, 2009 11:31 pm

ehehe Very Happy qülsm abla o pozisyonda cuma günü yere kapaklandm engel atlarken xD
atkoLik__bLairr
"Usta At"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından gulsum Bir Çarş. Tem. 22, 2009 1:20 pm

atkoLik__bLairr demiş ki:ehehe Very Happy qülsm abla o pozisyonda cuma günü yere kapaklandm engel atlarken xD

Ciddi misin? Çok geçmiş olsun, bi sakatlanma yok herhalde. Ben bu engelden çok korkuyorum yaaa.. Very Happy

gulsum
"Usta At"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından atkoLik__bLairr Bir Çarş. Tem. 22, 2009 9:12 pm

gulsum demiş ki:
atkoLik__bLairr demiş ki:ehehe Very Happy qülsm abla o pozisyonda cuma günü yere kapaklandm engel atlarken xD

Ciddi misin? Çok geçmiş olsun, bi sakatlanma yok herhalde. Ben bu engelden çok korkuyorum yaaa.. Very Happy

yok abLacm korkmana hiç qerek yok (: eğer korkarsan yapmanda zorlasır..(: atı engele sürerken ben bunu yaparm de engele 1 m kaLa ata bacakLarnLa ben üstündeym habeRn oLsun red etmeyi düşünme demn qerekr Very Happy benm yere kapakLanmamın nedeni buydu xD 11 enqeL vardı 10 tanesini atLamıstm tam sonuncusuna qeLiyodum susuzLuktn öLmek üzereym enqeLn öbür tarafında su içen bi kişiLk vardı qözüm ona takıLdı xD ata ben burdaym demedm oda madem burda diiLsin atLamiyim dedii xd xd xd lol!
atkoLik__bLairr
"Usta At"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından gulsum Bir Perş. Tem. 23, 2009 4:03 pm

burdaym demedm oda madem burda diiLsin atLamiyim dedii

Heyyy bu harika bir açıklama olmuş. Haklısın, korkmamak ve "ben buradayım" demek çok önemli. Tebrik ederim hem bu açıklama için, hem de atlayıştaki hatanı iyi görebildiğin için! Very Happy

gulsum
"Usta At"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından atkoLik__bLairr Bir Perş. Tem. 23, 2009 11:33 pm

ayyyy Very Happy düşüncede tebrik aLan iLk insan benm sanırm Very Happy

smdi övünmek gbi oLmasın öLeymdr hem a-hatam ı ii qörürüm hem de cok qüzeL acıkLarım xd xd lol!
atkoLik__bLairr
"Usta At"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından dominate Bir Cuma Tem. 24, 2009 7:00 pm

Tehlikeleriyle , güzellikleriyle engel atlama branşı biniciliğin bana göre olmazsa olmazı.Gülsüm sende bu zevkten mahrum kalmamalısın!!!
dominate
"Usta At"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından atkoLik__bLairr Bir C.tesi Tem. 25, 2009 4:49 pm

bence biniciLiqi enqeL atLama tanımLıyo..!! (: at bnmek ayrı bi zevk dopru ama enqeL oLmazsa yanii ne blm Very Happy...Very Happy
atkoLik__bLairr
"Usta At"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından carroty Bir C.tesi Tem. 25, 2009 4:58 pm

atkoLik__bLairr demiş ki:bence biniciLiqi enqeL atLama tanımLıyo..!! (: at bnmek ayrı bi zevk dopru ama enqeL oLmazsa yanii ne blm Very Happy...Very Happy

Bence binicilik demek sadece engel atlamak demek değil.

Ayrıca doğada at koşturmak en az engel atlamak kadar zevkli. Etrafta da bir göl/deniz falan olacak, oh mis! Very Happy

"Usta At"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından atkoLik__bLairr Bir C.tesi Tem. 25, 2009 5:58 pm

hyr tmm biniclk sırf engel atlamak deil doğruhepsi cok zevklii..
ama enge atlamak bi baska Wink benmm gözmde hiç bişiy onn yerini tutamz Wink
atkoLik__bLairr
"Usta At"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından carroty Bir C.tesi Tem. 25, 2009 7:47 pm

Peki Smile

"Usta At"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından atkoLik__bLairr Bir Paz Tem. 26, 2009 6:06 pm

Yani. Very Happy
atkoLik__bLairr
"Usta At"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından ender9 Bir Ptsi Tem. 27, 2009 10:55 am

atkoLik__bLairr demiş ki:hyr tmm biniclk sırf engel atlamak deil doğruhepsi cok zevklii..

Ormanda binmeyi denedin mi? Ama genis yuruyus/bisiklet yollarinda degil. Agaclarin arasindaki patika yollarda. Engeller sadece alttan gelmiyor. Bir kismi da yolu boydan boya kapatan asili kalmis buyuk dallar yada sagdan soldan sarkmis dallar seklinde yukaridan geliyor. Firsatini bulup dortnal yaptiginda cok heyecanli olabiliyor. Bir yandan atlayacak engel kolluyorsun bir yandan da devamli saga sola atin ustune dogru yatip yukaridaki engellerden kaciyorsun.
ender9
"Orta Yaşlı At"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından atkoLik__bLairr Bir Ptsi Tem. 27, 2009 11:24 am

ender9 demiş ki:
atkoLik__bLairr demiş ki:hyr tmm biniclk sırf engel atlamak deil doğruhepsi cok zevklii..

Ormanda binmeyi denedin mi? Ama genis yuruyus/bisiklet yollarinda degil. Agaclarin arasindaki patika yollarda. Engeller sadece alttan gelmiyor. Bir kismi da yolu boydan boya kapatan asili kalmis buyuk dallar yada sagdan soldan sarkmis dallar seklinde yukaridan geliyor. Firsatini bulup dortnal yaptiginda cok heyecanli olabiliyor. Bir yandan atlayacak engel kolluyorsun bir yandan da devamli saga sola atin ustune dogru yatip yukaridaki engellerden kaciyorsun.
,

evet fethiyede 5 kere yaptm bunu (: gercekten cok eğlenceli ve güzel oluyor....karsıma cıkan kütüklerden atlamak ağacların dallarına takılıp düşmek xd xD gercekten güzel...ama diyorum ya benim için hiç bişey engel atlamanın yerini tutamaz...suan max 1.20 atlıyorm ama ilerde 1.40 filan atlarsam benm için KESİNLİKLE vazgecilmez olucağına eminim...(:
atkoLik__bLairr
"Usta At"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından mathsisthekey Bir Salı Ağus. 18, 2009 7:44 am

ender9 demiş ki:Ormanda binmeyi denedin mi? Ama genis yuruyus/bisiklet yollarinda degil. Agaclarin arasindaki patika yollarda. Engeller sadece alttan gelmiyor. Bir kismi da yolu boydan boya kapatan asili kalmis buyuk dallar yada sagdan soldan sarkmis dallar seklinde yukaridan geliyor. Firsatini bulup dortnal yaptiginda cok heyecanli olabiliyor. Bir yandan atlayacak engel kolluyorsun bir yandan da devamli saga sola atin ustune dogru yatip yukaridaki engellerden kaciyorsun.

kesinlikle çok heyecanlı.. adana'da çukurova üniversitesinin uçsuz bucaksız arazilerinde at binme şansımız var, ve en zevklileri de böylesi geçilmesi zor yerler

özellikle dere yatakları, vadiler, mini-uçurumlar vs gibi adrenalini arttıran yerleri keşfetmenin tadı apayrı..
mathsisthekey
"Usta At"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından mathsisthekey Bir Cuma Ağus. 28, 2009 11:25 am

atların engel atlamamasının sebepleri ya

atın bir ağrısı sızısı vardır (binicinin bunu anlaması, önlem alması, tedavi ettirmesi gerekir)

belki önceden bir kaza yaşamıştır/atlatmıştır ve engelden korkuyordur, belki de zemin uygun değildir ondan çekiniyordur, ortam şartları gece/gündüz, ses/ışıklar rahatsız etmiş olabilir (binici atını uygun bir şekilde yeniden eğiterek bunu aşmalıdır)

yada binici attan istemesini bilmiyordur

yani her şekilde hata eyerin üstünde oluyor sayın forumdaşlar Very Happy
mathsisthekey
"Usta At"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından gulsum Bir Cuma Ağus. 28, 2009 3:46 pm

özellikle dere yatakları, vadiler, mini-uçurumlar vs gibi adrenalini arttıran yerleri keşfetmenin tadı apayrı..

Bu mini uçurumlarda ben çok stres oluyorum. Bir keresinde2 saatlik bir gezintiye çıkmıştık. Herşey çok güzeldi, birden resmen dağlara çıkmış olduğumuzu farkettim. Sağım solum uçurum, yani uçurum diyemeyeceğim ama sanırım minii uçurum diye bahsettklerinizden olsa gerek. Bi ara rüzgar çıktı, at rahatsız mı oldu bilemiyorum, arka arkaya gitmeye başladı. Aman Allah'ım arkasını görmeden gidiyor at, üstelik öne doğru giderken nasıl durdurulur biliyorum ama arkaya giderken ne yapılması gerektiğini bilmiyordum. Sadece baldırlarımı sıktım öne doğru hareket etmesi için elimden geleni yaptım. Bi süre sonra ilerlemmeye başladı ama benim ömrümden de ömür gitti yuvarlanıp gideceğiz diye Very Happy

gulsum
"Usta At"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından mathsisthekey Bir Cuma Ağus. 28, 2009 4:45 pm

gulsum demiş ki:Bu mini uçurumlarda ben çok stres oluyorum. Bir keresinde2 saatlik bir gezintiye çıkmıştık. Herşey çok güzeldi, birden resmen dağlara çıkmış olduğumuzu farkettim. Sağım solum uçurum, yani uçurum diyemeyeceğim ama sanırım minii uçurum diye bahsettklerinizden olsa gerek. Bi ara rüzgar çıktı, at rahatsız mı oldu bilemiyorum, arka arkaya gitmeye başladı. Aman Allah'ım arkasını görmeden gidiyor at, üstelik öne doğru giderken nasıl durdurulur biliyorum ama arkaya giderken ne yapılması gerektiğini bilmiyordum. Sadece baldırlarımı sıktım öne doğru hareket etmesi için elimden geleni yaptım. Bi süre sonra ilerlemmeye başladı ama benim ömrümden de ömür gitti yuvarlanıp gideceğiz diye Very Happy

Very Happy gerçekten ürkütücü, öyle olduğu zaman atı uçurum tarafına çeviriyoruz, görünce de haliyle gitmiyor o tarafa..

bazen birden inatlıkları tutuyor atların, hani safkan atlar halbuki Very Happy eşşeklik felan da yok ama Very Happy bazen biraz otoriter olup hött dedinmi atın korkması gerekiyor Very Happy
mathsisthekey
"Usta At"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından gulsum Bir C.tesi Ağus. 29, 2009 12:52 am

mathsisthekey demiş ki:
Very Happy gerçekten ürkütücü, öyle olduğu zaman atı uçurum tarafına çeviriyoruz, görünce de haliyle gitmiyor o tarafa..

Evet bu aklıma gelmemişti ama yol o kadar dardı ki geri çevirmek aklıma gelmiş olsaydı bile sanırım cesaret edemezdim. Very Happy Bu adrenalin de bana uzun süre yetmişti. Risk almadan da olmuyor... Hayat hiç çekilmiyor.

gulsum
"Usta At"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından Sponsored content

Sponsored content

1 sayfadaki 2 sayfası 1, 2  Sonraki

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön

- Similar topics