Atçılık Sektöründe Kariyer

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek

Atçılık Sektöründe Kariyer

Mesaj tarafından Admin Bir Salı Şub. 27, 2007 10:42 pm

çooook kapsamlı bir alan bu...

antrenörü, seyisi, nalbantı, veterineri, hakemi, polisi, yetiştiricisi, yöneticisi, malzeme satıcısı, eyer yapımcısı v.b. derken liste uzayıp gidiyor.

peki içinizde atçılıkla profesyonel olarak uğraşan var mı ya da meslek olarak ileride yapmayı düşünen birileri var mı?

ben çok istiyorum mesela ama neresinden başlayacağımı bilemiyorum...

Admin
Admin

Kullanıcı profilini gör

Geri: Atçılık Sektöründe Kariyer

Mesaj tarafından dominate Bir Ptsi Mart 19, 2007 10:35 pm

Antrenörlük konusu binicilikte aslında çok hassas ve önem arz eden bir konudur.Çünkü yeni bşlayan birine antrenörü yanlış şeyler aktarırsa o binicide kalıcı hasarlara ve düzeltilmesi zor olacak bazı yanlışlıklara neden olabilir.Piyasadaki antrenörlerin %90 'ı bu işi belgesiz olarak yapmakta. Zaten bir çoğunda üretkenlik namına hiçbirşey yok.Öğrenmişler bazı şeyleri işte büstünü dik tut , baldır yap , ata uy , topukları yere bas , dizğin kontağını kur , atla iletişim içinde ol ..... Antrenörlük sadece para kazanmak olmamalıdır.
Şuanda Türkiye'de 5 kademeli antrenörlük sistemi bulunmaktadır.
1. Kademe antrenör yardımcısı
2. Kademe antrenör
3. Kademe İleri seviye antrenördür.
4. ve 5. derece antrenör belgelleri yurt dışında eğitim gerektiri ve türkiyede bildiğim kadarıyla bu seviyede antrenör yok.

Antrenörlük belgesi federasyon ve GSGM ortak çalışmasıyla bazı seneler açılan sınavlarla Ankara'da verilmektedir.Sınav sonrası başarılı olan biniciler yaklaşık 20-30 gün binicilik ve sporcu sağlığı konsunda nazari dersler görmekte ve derslerin sonunda bazı yazılı sınavlara tabi tutulmaktadır.bu sınavlarda başarı gösteren biniciler 1. Kademe antrenör olurlar.Bu kişiler 1 yıl süre ile 2. kademe olan bir antrenörün yanında çalıştığını ispat ederse 2. kademe antrenör olmaya hak kazanırlar.bende 2. Kademe antrenörüm zaten.

Tabiki antrenörlük sadece belgeylede olmaz. Ama belgenin sizin bilgilerinizle birlikte önemli bir geçiş üstünlüğüde vardır.Bugün türkiye dahil heryerde bir işe girerken direk sordukları şey belge.O yüzden belge bu işi meslek edinmek isteyenler için alınmasında faydasının olacağı birşey kanaatimce.Şimdiden tüm arkadaşlara başarılar....
dominate
"Usta At"

Kullanıcı profilini gör

2 güzel site

Mesaj tarafından seyis Bir C.tesi Ekim 13, 2007 12:29 pm

seyis
"Usta At"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından Admin Bir Paz Mart 30, 2008 1:28 am

Demedi demeyin!!!

İstanbul S binicilik(Sevil Sabancı'nın) hipoterapi, yani atlı terapi kursları açtı. Bir kaç hafta süren bu kursların sonunda (sanırım) bir sınav yapılıyor ve sertifika veriliyor.

Detaylı bilgisi olan varsa hipoterapiden biraz bahsedebilir...

Admin
Admin

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından es_gam_ze Bir C.tesi Mayıs 31, 2008 4:34 pm

hippterapiden atla teri forumunda bahsetim okumak isyen ler duyrulur:)
es_gam_ze
"Usta At"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından es_gam_ze Bir C.tesi Mayıs 31, 2008 4:42 pm

ya bu arada hippoterapiyi sadece ebat derneği kurs veriyor diye bilyorum oda çok daha yeni yeni demek sabancı da başlamış eee rakipler kızışıyor :)güzel ama yaygınlşması hoş bu arada demekki iş alterntifide doğuyor tarihleri ebatla yakın mı acaba haberin var mı?
es_gam_ze
"Usta At"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından Admin Bir Salı Haz. 03, 2008 8:26 am

kursların tarihi geçeli baya olmuş. ama şimdi yeterli sayıya ulaşılırsa ankarada açmayı planlıyoruz. ebatla. bu arada sözü gelmişken, ankaradan gelmek isteyen olursa bu kurslara, lütfen bana ulaşın. profilimde iletişim bilgilerim var.

Admin
Admin

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından cosmic Bir Ptsi Ağus. 18, 2008 3:27 pm

atçılık işletmeciliği weya antrenörlüğünde okuyan arkadaşlardan rica etsem biraz kapsamlı olaraka bahsedebilirler mi bu okullardan?yani nasıl karar werdiler?aileler ne tepki werdi?dersler nasıl?biniş imkanı çok mu yoksa daha çok teorik mi?iş bulma imkanı nasıldır?aramızda mezun olan warsa ne iş yapıyo mesela? vs.. baya çok oldu sorularım ama gerçekten çok merak ediyorum çünkü bnde atlarla içiçe bi mesleğim olsun istiyorum..

cosmic
"Usta At"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından es_gam_ze Bir Çarş. Ağus. 20, 2008 6:54 pm

slm cosmic ben kocaeli üniversitesi 2007 atçılık işletmeciliği mezunuyum açıkcası çok fazla ders ayrımı yok antrenörlükle 2-3 dersin haricinde.ama birisi tamamıyle sahada bir atın büyümesinde gelişimine kadar birebir yetişmesinde rol alırken diğeri işin sadece işletme kısmı.yani biz zaten işletme ağırlıklı dersler alıyoruz.muhasebe işletme vs gibi ancak atların anatomisinden fizyolojisine kadar atlarıda yakından tanıyoruz.aslında bu noktada evet güzel geliyor ancak iş imkanı tanınmıyor.özellikle türkiyede işletmecilerin işini çiftlik kahyaları denilen insanlar yapıyor ve bize gerek kalmıyor düşüncenin değiştirilmesi lazım.ama sadece bu yeter mi dersen hayır çünkü eğitim seviyesi düşük ve erkeklerin yığıldığı ve bayanlara bakış açısının sadece cinsellik olduğu bu tarz yerlerde yapıyı köktennnn değiştirmek gerekiyor yoksa bu şeklde bir adım ilerliyemiyoruz.işte bu yüzden ben bir bayan olarak ve zamannında almış olduğum tekliflerin hiç birini değerlendiremedim.bu nedenle çok sevdiğim ve olmak istediğim düz koşuda değilde binicilikte kendimi geliştirmeye çalıştım.çok zaman ve sabır isteyen bir bölüm herşeyden öncede sevgi ve fedakarlık istiyor.

ve şimdi iş arıyorum yeniden. ben çok uğraştım okulda en çok mücadele veren ve iş teklifi alan kişilerden birisiyim bu söktör çok farklı her ne kadar şimdi haber beklesem bile bu mesleği ömür boyu yapmak istediğimden emin değilim artık verdiğim mücedelemde eskisi kadar azimli değilim.bu işi yapmak içi okul okumanın size kazandırdığı hiç bir ayrıcalık yok kısacası seviyorsan kendini geliştirir lisanslı binici olur ilerde iş imkanı olarak değerlendirebilirsin.okulda binicilik derslerimiz vardı ancak o kadar öğrenciye ne kadar öğretilebilir ki haftada 1 ders olarak düşünürsen:D ben bu bölümü hiç kimseden destek görmeyerek hatta ailemi karşıma alarak şeçtim.ama en güzeli hiç bir zaman pişman olmadım ancak çok üzüldüm. herşeye rağmen tercih edilebilri bir bölüm bence ama biraz daha fazla emek ve hırs istiyor.sonuçta şimdi mezun olan diğer bölümdeki insanlar hemen iş bulabiliyor mu,?

bu sorularına kim kimdir tanıyalım köşesinde cvp bulabilirsin daha ayrıntılı.umarım biraz yardımcı olabilmişimdir.Smile
es_gam_ze
"Usta At"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından cosmic Bir Perş. Ağus. 21, 2008 11:33 pm

çook teşekkür ederim gerçekten yardımcı oldun.ama tabi sen at işletmeciliği okumuşsun bn antrenörlüğü istiyorum ama ailemi karşıma almaya gücüm yok.busene össye girdm ama hiçbiyeri beğenmediler haklı olarak en iyi yerleri istiyolar bn de bidaha hazırlanıcam artık.we tekrar hazırlanıp da puanımın çok çok altında atçılık yazamam=(
Zaten at binmeye de kendi çabamla başladım maddiyatına kadar hiçbişey talep etmedim onlardan buna rağmen hala sıcak bakmıyolar bu yüzden çok sorun yaşadım we hala da yaşıyorum.çünkü atsız bi yaşam düşünemiyorumm!!! biraz da biniş imkanlarım sınırlı olduğu için olsa gerek atçılık okullarında rahatça at binebilicemizi zannediyodum ama yanılıyomuşum galiba?(tabi at işletmecilği değil antrenörlüğü dalında)

cosmic
"Usta At"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından es_gam_ze Bir Cuma Ağus. 22, 2008 2:03 pm

yalnız yanılıyorsun hiç bir konuda farkı yok
es_gam_ze
"Usta At"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından cosmic Bir Cuma Ağus. 22, 2008 7:26 pm

ne biyilim at antrenörlüğü diyince işletmeciliğinden daha çok biniş imkanı tanırlar gibime gelmişti..

cosmic
"Usta At"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından es_gam_ze Bir Perş. Ağus. 28, 2008 8:07 pm

sende haklısın Smile
es_gam_ze
"Usta At"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından Çölbeyi Bir Salı Kas. 03, 2009 12:42 am

Atçılık sektörü ileride gelişecektir ve bir çok insanın geçim kaynağı olacaktır belkide en gözde geçim kaynaklarından olacaktır gerçi şimdide atçılık sektörü iyi sayılır ama istenilen düzeyde değil
Çölbeyi
"Tay"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından Sponsored content

Sponsored content

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön