Atatürk ve Atlar...

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek

Atatürk ve Atlar...

Mesaj tarafından gulsum Bir Perş. Kas. 20, 2008 2:12 pm

Atamız atların üzerinde ne kadar asil duruyor, atlar da atamıza yakışır şekilde... Onu fotoğraflarda at üzerinde çok gördük, bir de dörtnala görme şansımız olsaydı keşke! At üzerindeki en karizmatik lider!!!!! (Fotoğraflar internetteki birçok sitede bulunduğu için kaynak yazma gereği duymadım admincim, sorun yoktur dimi?

gulsum
"Usta At"

Kullanıcı profilini gör

Geri: Atatürk ve Atlar...

Mesaj tarafından seyis Bir Perş. Kas. 20, 2008 2:30 pm

atların cinsini bilen var mı? hangileri yerli hangileri dışardan getirilmiş merak ettim. o devirde türkiye'de hangi cinsler varmış ?
seyis
"Usta At"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından şahin_bey Bir Cuma Kas. 21, 2008 8:08 pm

19. yüzyılda çerkezlerin kafkasyadan kayseri/pınarbaşına getirilen kafkas ırkı atın macar ırkı (nonius) atlarıyla çifleşmesi sonucu ortaya çıkmış olan uzunyayla atları 1. dünya savaşına kadar osmanlı süvari birliklerinde bu ırkı kullandı zannediyorumki o dönemdede bu ata biniliyodu ama şuan bu ırkın soyu tükendi 1920 de 16 bin tane kalmıştı zamanla arabaların çıkmasıyla 1960 da 3 bine kadar düşüyor bunun üzerine bu ırkı korumak için dernekler kurulmuş ama 12 eylül darbesiyle bu derneklerde kapatıldığı için ırk tamamen yok oluyor.
şahin_bey
"Usta At"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından gulsum Bir Ptsi Kas. 24, 2008 6:00 pm

Aslında Atatürk'ün daha çok fotoğrafı var at üstünde ve hepsi de çok güçlü yapılı atlar olarak görünüyo. Ben de ırklarını bilmiyordum. Bilgiler için sağol Şahin.

gulsum
"Usta At"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından şahin_bey Bir Cuma Ara. 19, 2008 1:16 pm

1. fotoğraftaki atın adını biliyorum bi kitapta görmüştüm hatta o attan Atatürk düşüp kaburgasını kırmış atın adı sakarya doktorlar kaburga kemiğinin Atatürk'ün akciğerine battığını be akciğerin su toplayıp Atatürk'ün böğularak ölebileceğini söylemiş ancak atatürk cepheyi bırakmamış attanda öyle boşu boşuna düşmemiş atın yanına bomba düşmüş at şahlanmış yoksa öyle alkış sesinden fotoğraf flaşındanda ürkmemiş
şahin_bey
"Usta At"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından seyis Bir Cuma Ara. 19, 2008 3:50 pm

şahin_bey demiş ki:1. fotoğraftaki atın adını biliyorum bi kitapta görmüştüm hatta o attan Atatürk düşüp kaburgasını kırmış atın adı sakarya doktorlar kaburga kemiğinin Atatürk'ün akciğerine battığını be akciğerin su toplayıp Atatürk'ün böğularak ölebileceğini söylemiş ancak atatürk cepheyi bırakmamış attanda öyle boşu boşuna düşmemiş atın yanına bomba düşmüş at şahlanmış yoksa öyle alkış sesinden fotoğraf flaşındanda ürkmemiş
Atatürk'e ölümüne yol açan siroz hastalığının teşhisi konduğunda tedaviye başlanmasını geciktirmiş. çünkü tedaviye başlanırsa dünya'nın onun hastalığından haberdar olacağını ve o sırada Hatay'ı elinde tutan fransızların orayı terketmeyeceğini düşünmüş.
seyis
"Usta At"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından dominate Bir C.tesi Ara. 20, 2008 4:17 pm

Büyük insan da kolay olmuyo işte.İnsanın canını vatanına feda etmesi budur işte.
dominate
"Usta At"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından seyis Bir Paz Ara. 21, 2008 12:36 am

ama doğru kararı verip vermediğinden emin değilim. Hatay'ın Türkiye'ye katılması mı yoksa Atatürk'ün daha uzun yaşaması mı Türkiye'ye daha faydalı olurdu? neyse NUR İÇİNDE YATSIN
seyis
"Usta At"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından şahin_bey Bir Perş. Mart 19, 2009 5:00 pm

imkansız ama atatürk şu zamana kadar yaşasaydı osmanlının iki katı kadar toprak sahibi olurduk ama şimdiki halimize bakın
şahin_bey
"Usta At"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından gulsum Bir Perş. Mart 19, 2009 11:41 pm

Daha fazla toprağa ihtiyacımız yok ama açıkçası bu gidişle elimizde bu kadarı bile kalmayacak satıla satıla. Elimizde tutabilsek... Misak-ı Milli yalan oluyor... Evil or Very Mad

gulsum
"Usta At"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından şahin_bey Bir Cuma Mart 20, 2009 1:10 pm

gulsum demiş ki:Daha fazla toprağa ihtiyacımız yok ama açıkçası bu gidişle elimizde bu kadarı bile kalmayacak satıla satıla. Elimizde tutabilsek... Misak-ı Milli yalan oluyor... Evil or Very Mad
filistinde israile zamanında sattı şimdi bizde satıyoruz sonumuz nasıl olacak bilmiyorum halkımız "çok şükür""hamdolsun""allah iyilik versin" sözlerini ezberlemiş acaba ırak a filistine e döndüğümüzdede aynısını diyeceklermi yoksa dinini dilini bayrağını satıp onlardan tarafmı olacaklar bunları gördük kurtuluş savaşı zamanı şimdi kılıç kalkan olsa onları geçtim eski tüfeklerle eskisinide boşver otomatiklerle savaşsalar neyse karşımızda robotlar bilgisayarlar olacak ozaman ne yapacaz hiç bilmiyorum bu gidişle böyle olacak ha herkesmi böyle yok bunun farkında olanıda var ben şükretmesinler demiyorum ama adam hakkı olanı alamıyor hala çok şükür diyo nasıl bi mantık anlamadım
şahin_bey
"Usta At"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından sedakurt Bir Cuma Mayıs 22, 2009 3:57 pm

şahin_bey demiş ki:1. fotoğraftaki atın adını biliyorum bi kitapta görmüştüm hatta o attan Atatürk düşüp kaburgasını kırmış atın adı sakarya doktorlar kaburga kemiğinin Atatürk'ün akciğerine battığını be akciğerin su toplayıp Atatürk'ün böğularak ölebileceğini söylemiş ancak atatürk cepheyi bırakmamış attanda öyle boşu boşuna düşmemiş atın yanına bomba düşmüş at şahlanmış yoksa öyle alkış sesinden fotoğraf flaşındanda ürkmemiş

satırlarında çok güzel dokunmalar var seni tebrik ederim. Bu bilgilerden hiç haberim yoktu,sana ayrıca teşekkür ederim. Atatürk hayranı olarak bunu bilmediğim için üzüldüm,şimdi öğrendim. tekrar tekrar teşekkür ederim.
sedakurt
"Usta At"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından sedakurt Bir Cuma Mayıs 22, 2009 4:01 pm

seyis demiş ki:ama doğru kararı verip vermediğinden emin değilim. Hatay'ın Türkiye'ye katılması mı yoksa Atatürk'ün daha uzun yaşaması mı Türkiye'ye daha faydalı olurdu? neyse NUR İÇİNDE YATSIN

türk milletinin genlerinde bu özlellik olduğu için gururlu değil miyiz biz! bir karış toprağa bin can feda etmeseydik türk olur muyduk? Kaldı ki koskoca Hatay'ı feda edecekti Atatürk'ümüz! İmkansız.
sedakurt
"Usta At"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından tan Bir C.tesi Mayıs 23, 2009 9:09 pm

pediatri sözlüsünde ilk sorum Atatürk'ün atının adı olmuştu..

uluslararası politikaları geçtim, biz Atatürk Orman Çiftliğine bile sahip çıkamadık kendi içimizde..
tan
"Genç At"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından sedakurt Bir C.tesi Mayıs 23, 2009 9:15 pm

tan demiş ki:pediatri sözlüsünde ilk sorum Atatürk'ün atının adı olmuştu..

uluslararası politikaları geçtim, biz Atatürk Orman Çiftliğine bile sahip çıkamadık kendi içimizde..

Çok haklısın.
sedakurt
"Usta At"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından şahin_bey Bir Salı Mart 09, 2010 7:09 pm

şahin_bey
"Usta At"

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından Sponsored content

Sponsored content